تبلیغات

ابزار منو ثابت

3NOBARRAN - بوگاتی شیرونبوگاتی شیرون که بر اساس نام یکی از رانندگان افسانه‌ای این شرکت لوئی شیرون (Louis Chiron) نامگذاری شده بود اولین بار در سال 1999 میلادی به عنوان یک خودروی مفهومی و با نام شیرون 18/3 معرفی شد. این خودرو توسط طراح مشهور و بنام ایتالیایی فابریزیو جیوجیارو  و مدیر شرکت طراحی آیتال دیزاین  طراحی شد.

 

در سال 201۵ و در نمایشگاه خودروی فرانکفورت نیز یک مدل مفهومی به نام بوگاتی ویژن گرن توریسمو (Bugatti Vision Gran Turismo) معرفی شد که پایه ساخت و طراحی بوگاتی شیرون به حساب می‌آید. این خودروی بسیار گرانقیمت که توسط خاندان سلطنتی کشور عربستان سعودی خریداری شد، نیرویی معادل 1650 اسب بخار را تولید می‌نمود.

بوگاتی شیرون فعلی یک ابرخودروی سیلندر مجهز به یک موتور غول آسای 8 لیتری است. این خودرو جایگزین بوگاتی ویرن 1۶.۴ بوده که قدرتی برابر با 1001 اسب بخار داشت. ویرون 10 سال در خط تولید قرار داشت و به تعداد ۴۵0 دستگاه ساخته شد.

 

 

موتور و پیشرانه

موتور استفاده شده در بوگاتی شیرون یک نمونه سیلندر خورجینی ۶۴ سوپاپه با آرایش W بوده که حجمی برابر با 7993سی سی دارد. توان تولیدی این موتور برابر با 1۴79 اسب بخار بوده که در دور موتور ۶.700 RPM حاصل می‌گردد. 

 

 بوگاتی شیرون
حجم موتور (سی سی)7993
تعداد سیلندر16
قدرت (اسب بخار)1479
گشتاور (نیوتون متر)1600
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)431
شتاب ۰ تا ۱۰۰ (ثانیه)2.3
مصرف سوخت (شهری | لیتر در ۱۰۰ کیلومتر)29.5
مصرف سوخت (بزرگراهی | لیتر در ۱۰۰ کیلومتر)15.6
مصرف سوخت (ترکیبی | لیتر در ۱۰۰ کیلومتر)23.5

رکوردهای کسب شده توسط شیرون در بین خودروهای تولیدی بی نظیر است. بوگاتی شیرون برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود 2.3 ثانیه و برای رسیدن به سرعت 1۶0 کیلومتر در ساعت به ۴.8 ثانیه، برای رسیدن به سرعت 200 کیلومتر در ساعت به ۶.۵ ثانیه و برای رسیدن به سرعت 300 کیلومتر در ساعت به تنها 13.۶ ثانیه نیاز دارد. این خودرو مسافت 1/۴ مایل یا ۴00 متر را در زمانی معادل 9.۴ ثانیه طی می نماید.

  

حداکثر سرعت بوگاتی شیرون توسط شرکت سازنده به 2۶1 مایل در ساعت (معادل ۴20 کیلومتر در ساعت) محدود شده است. به این ترتیب این خودرو پس از هنسی ونوم با حداکثر سرعت 271 مایل در ساعت (معادل ۴37 کیلومتر در ساعت) سریع‌ترین خودروی جهان است. برای مشاهده لیستی از سریع‌ترین خودروهای جهان می‌توانید به نوشته “سریع‌ترین خودروهای جهان با سرعتی بیش از 320 کیلومتر در ساعت” مراجعه نمایید.


 طراحی ظاهری و بدنه

بدنه بوگاتی شیرون نیز طرحی سیال بوده و پس از ساعت‌ها محاسبه و آزمایش در تونل باد طراحی شده و کوچک ترین و جزئی ترین بخشهای آن نیز مطابق بر اصول علم آثرودینامیک بنا شده است. چراغهای جلویی هر کدام شامل چهار چراغ چهار گوش شکل بوده و از لامپ‌های LED استفاده می‌کند. چراغ‌ عقبی نیز یک تکه بوده و در ساخت آن از 82 لامپ LED استفاده شده است.

 

 جلو پنجره‌ی این خودرو نیز مانند سایر نمونه‌های تولیدی شرکت بوگاتی به شکل نعل اسب بوده که لوگوی شرکت به رنگ قرمز در میان آن قرار گرفته است. علاوه بر بخش جلو پنجره دو ورودی هوای دیگر نیز برای بوگاتی شیرون در نظر گرفته شده که در بخش زیرین چراغ‌های جلویی قرار گرفته و هوای مورد نیاز این موتور عظیم را فراهم می‌کند.

 

بوگاتی شیرون ابعادی برابر با ۴.۵۴۴ میلیمتر طول، 2.038 میلیمتر پهنا و 1.212 میلیمتر ارتفاع دارد. برای تجسم بهتر می‌توان اشاره کرد که هیوندای جنسیس کوپه (Hyundai Genesis Coupe) یکی از معدود خودروهای اسپرت قابل خرید در بازار ایران طولی برابر با ۴.۶30 میلیمتر، عرضی برابر با 1.8۶۵ میلیمتر و ارتفاعی برابر با 1.380 میلیمتر دارد. فاصله دو محور عقب و جلوی بوگاتی شیرون نیز برابر با 2.711 میلیتر است. این خودرو وزن خالصی برابر با 1.99۶ کیلوگرم دارد.

 

تایرهای این خودرو نیز بسیار بزرگ و پیشرفته بوده و ساخت شرکت تایر سازی میشلن Micheline فرانسه است. این تایرها قیمت بسیار بالایی داشته و از نوع PAX است. این تایرها در جلو در سایز 28۵/30/20 و در عقب 3۵۵/2۵/21 بوده نمای بسیار زیبا و قدرتمندی را به بوگاتی شیرون بخشیده است. خروجی اگزوز نیز از جنس تیتانیوم بوده در هنگام فعال شدن چهار توربو موجود در موتور صدای بسیار قدرتمندی را از خود خارج می‌کند. باله عقبی شیرون نیز از نوع هوشمند بوده و بسته به سرعت و وضعیت حرکت خودرو، ارتفاع و زاویه مناسبی به خود می‌گیرد. این باله Spoiler در سرعت‌های بالا زاویه‌ای 3 درجه‌ای به خود گرفته و در هنگام ترمز با خم شدن با زاویه ۴9 درجه، کمک شایانی به کاهش سرعت خودرو می‌نماید.

 

 این باله در هنگام خاموش کردن موتور خودرو، با حرکتی زیبا و شبیه به رقص، به حالت عادی خود باز می‌گردد. علاوه بر زیبایی، این باله بر اساس اعلام مهندسان شرکت بوگاتی، نیرویی در حدود 772 پاوند (معادل 3۵0 کیلوگرم) نیروی عمودی (Downforce) را در سرعت 23۶ مایل در ساعت (معادل 380 کیلومتر در ساعت) برای این خودرو فراهم می‌کند.

 

طراحی داخلی و کابین

بوگاتی شیرون نیز مانند بوگاتی ویرون از طراحی مینیمال ولی هنری برای عقربه‌ها و نشانگرها سود برده است. صدای ورودی به کابین نیز نسبت به بوگاتی ویرون کمتر بوده و محیط ساکت‌تر را برای دو سرنشین این خودرو فراهم می‌کند. صندلی‌ها نیز با پوشش زیبایی تحت نظارت مدیر طراحی شرکت بوگاتی، اتین سالوم (Etienne Salome) پوشیده شده اند.منبع:techrato
طبقه بندی: جدیدترین خودروهای جهان،
برچسب ها: بوگاتی شیرون، بوگاتی، شیرون، Bugatti Chiron، Bugatti، Chiron، سنوبران،

تاریخ : پنجشنبه 21 دی 1396 | 04:38 ب.ظ | نویسنده : SARDAR 00 | نظرات
.: 3NOBARRAN:.

هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر